Garnier Operası – Opera de Garnier (Paris Operası)

Garnier Operası – Opera de Garnier (Paris Operası)

1860 yılında, Le Peletier Salonu’nun yerine, Paris’e yeni bir opera yapılması için bir yarışma düzenlenir ki buranın yakınlarında, 1858’de III. Napoleon bir saldırıya kurban gitmekten kurtulmuştu. 171 aday yarışmaya başvurur. Charles Garnier adında genç ve çok tanınmayan bir mimar, İmparator ve İmparatoriçe’yi cezbetmemiş olsa da oy birliği ile seçilir. Ancak görünen o ki projesine dönemin imparatorluk ruhunu, coşkulu ve gösterişli havasını, barok ve eklektik üslupları katmayı iyi bilmiştir.

<
Bugün Garnier Sarayı, hiç şüphesiz, ikinci imparatorluk döneminin en gösterişli mimari eseridir. Adeta lüksün ve başkentin keyfine düşkünlüğünün bir simgesi olmuştur. 73 heykel ve 14 resmin yapımında mimar bizzat yönlendirmelerde bulunmuştur. Çalışmalar oldukça uzun sürmüş hatta 1870 yılı savaşı boyunca durdurulmuştur. En sonunda 1875 yılında açılışı cumhurbaşkanı Mac Mahon’un huzurunda yapılmıştır.

Palais Garnier – Opera de Garnier

172 metre uzunluğunda, 124 metre genişliğinde olan Garnier Operası Avrupan’ın en büyük lirik tiyatrosudur ki 2000 izleyiciye ev sahipliği yapabilmektedir. Kurşundan yapılmış kubbesi altınla taçlandırılmış ve salonu yukarıdan taramaktadır ki ilk bakışta izleyicinin dikkatini çekmekte ve akılda kalmaktadır. Binanın ana gövdesi klasik bir yapıda, polychromie (çok renkli) ve çeşitli dekoratif elemanlarla zenginleştirilmiştir.

Garnier Operası salonu, III. Napoleon döneminin karakteristik bir özelliği olan, kırmızı ve altın renklerini bugüne kadar koruyabilmiştir.

Bazen kullanışsız olsa da beş adet locası bulunmaktadır.

Üzerinden büyük bir avizenin sallandığı kubbeyi ise 8 kolon desteklemektedir. Lepneveu’nün eski tavanı 1964 yılından beri, Chagall tarafından çizilmiş bir bir tavan ile gizlenmişti ki bu yeni tavanda 9 ünlü bale veya operadan ilham alınmıştır: Mozart’ın sihirli flütü, Wagner’den Tristan ve Yseult, Berlioz’dan Roméo ve Juliette, Debussy’den Pelleas ve Melisandre, Ravel’den Daphnis ve Chloe, Stravinsky’nin ateş ve kuşu, Çaykovski’nin kuğu gölü balesi, Adam’ın Giselle’i, Moussorgski’den Boris Goudounov.

52 metre genişliği, 60 metre yüksekliği ve 37 metre derinliği ile sahne 450 figüranlık bir kapasiteye sahiptir ayrıca etkileyici makinalar da barındırmaktadır.

Comments

yorumlar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.