La Croisette

La Croisette (Croisette Yürüyüş Yolu), bir önceki yazımızda anlattığımız “La Promenade des Anglais” gibi deniz kenarına kurulmuş, yaya ve bisiklet yoludur. Ancak bu kez, Nice’te değil Cannes’da sizleri bu yürüyüşe davet ediyoruz.

Güneşten, denizin manzarasından ve esintisinden yararlanırken, lüks dükkanlara uzaktan bir bakış atma imkanını size kilometrelerce sunan bu yürüyüş yolu Cannes gezisinin olmazsa olmazlarından bir tanesidir.

19. yüzyılın ikinci yarısında hayata geçirilen bu yürüyüş yolu projesi bugünkü halini 1960larda geçirdiği yenileme çalışmalarında almıştır. Croisette kelimesi kesişme anlamına gelmektedir. Cannes ile Golfe Juan körfezi arasında bir kesişim noktası olmasından dolayı yürüyüş yoluna bu isim verilmiştir.

Neler Göreceğim?

Bu geniş yaya geçidi, kumlu plajların arasından, sahil yolunun kenarından geçip giderken, lüks butikler ve el ele tutuşup yürüyen veya sahil kenarında apero yapan romantik çiftlerle karşılaşacaksınız. Ayrıca La Croisette çocuklar için bazı oyun alanlarına da sahiptir ve bununla beraber Palais des Festival’in yakınlarında bir adet de lunapark bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında, ücretsiz konserler gibi pek çok bedava aktiviteyi burada bulmanız mümkündür. Ayrıca Barlar, restoranlar ve clublar yürüyüş yolu boyunca karşınıza çıkacaktır.

Cannes’ın en büyük şöhreti elbette hepinizin çok iyi bildiği gibi, önüne serilmiş kırmızı halısı ile her yıl Palais des Festival’de düzenlenen Cannes Film Festivali’nden gelmektedir. Ancak hiçbir Cannes gezisi yoktur ki ayaklarını La Croisette’e koymadan bitsin…

Elbette burada kilometrelerce yürümek zorunda değilsiniz, bir palmiye ağacının altında oturup sadece manzaranın ve ortamın tadını çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu iş için ayrılmış, mavi renkli metal oturaklar sizleri bekliyor olacak. Yalnızca manzara ve deniz değil, gelip geçen insanlar ve bilhassa lüksle dolu bu şehrin bulvarlarından geçen spor arabaları seyretmek de isteyebilirsiniz.

Ayrıca Cannes’ın en iyi plajlarına gitmek için bu yolu bir geçit, bir kapı olarak da kullanabilirsiniz. Plage Mace, Plage du Casino gibi halk plajlarının yanı sıra, Croisette Beach ya da Baoli Beach’e ulaşmak yine La Croisette üzerinden oldukça basittir. Film Festivali boyunca ünlülerin teknelerini demirlediği Pierre Canto Marina’sı ise tüm ihtişamı ile yürüyüş yolunun biraz uzağında görünüyor olacaktır.

Comments

yorumlar