Massif de l’Esterel

Massif de l’Esterel

Güney Fransa’nın denizi, lüks yaşantısı ve kültürü ile ilgili yazılar yazmaya devam ediyoruz ve edeceğiz ancak bu kez buna çok kısa bir ara verip, bir dağdan, Alp Dağları’nın bir uzantısından sizlere bahsetmek istiyoruz; L’Esterel’in Dağ Kitlesi’nden.

32,000 hektarlık bir alana yayılmış olan Massif de l’Esterel’in güney doğusuFransa’nın Var bölgesinde, bir kısmı da Alpes-Maritimes bölgesinde bulunmaktadır.

Biraz Tarih

massif-esterel-img01

Yeryüzünün bağrından dimdik yukarı çıkmış olan Massif de l’Esterel, bundan tamı tamına 250 milyon yıl önce Afrika’ya birleşik olarak doğup, Akdeniz’in şekillenme sürecinde ayrılmıştır. Tersiyer coğrafi zamanında bu dağın bir parçası kopmuş ve yolunu kaybedip Akdeniz açıklarında bir başına kalmıştır ki biz ona bugün Korsika Adası diyoruz.

Bazı aydınlık sabahlarda, çok uzaklardan bile seçilebilen Estrel Dağ Kitlesi’nin tesadüfi olarak bile olsa kadrajımıza takılan şaşırtıcı manzarası, Akdeniz’in sularında boğulan koyları, 250 milyon yaşındaki bu dağın tarihi ve heybetini bizlere hatırlatmaya yetiyor.

Akdeniz ve Provence arasında kalan 32,000 hektarlık Esterel’in yaklaşık olarak yarısı “Natura 2000” alanı olarak nitelenmiş durumdadır.

Tepeler ve Yürüyüş Rotaları

massif-esterel-img02

İşaretlenmiş onlarca yürüyüş rotası size bölgenin manzarasını farklı noktalardan tatma fırsatı sunmaktadır: Le pic de l’Ours, Saint-Barhelemy kayalığı, Cap Roux, le mont Vinaigre (614 metrelik bir dağ kitliesi), Blavet mağaraları… bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Natura 2000 Olarak Koruma Altında Bir Sit Alanı

Ce samedi 20 mai, c’est la fête de la nature pour admirer les sublimes panoramas et mieux comprendre les écosystèmes.

Natura 2000 ağı, Avrupa Birliği’nin, dünya ortak mirası olarak bir değeri olan doğal ya da yarı doğal alanlarını, sahip oldukları bitki örtüsü veya hayvan çeşitliliği gibi kriterleri temel alarak bir araya getirip koruma altına alan bir programdır.

Esterelle Efsanesi

massif-esterel-img03

Anlatılan efsaneye göre; kadınların gelip doğurganlıklarını kontrol ettirdikleri Esterelle perisi, buraya ismini veren şey olmuştur.

Gerçekçi bir açıdan ele alacak olursak eğer; bir tektonik plaka hareketliliği sırasında yer yarılmış ve yukarı doğru lavlar yükselmiş ve yüzeyde, ritolit denen mor renkli bir kayaç bırakmıştır. Bilimin yeterli olmadığı dönemlerde, açıklanamayan durumlar karşısında insanların uydurduğu hikayeler, dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da dilden dile aktarılarak bir peri efsanesine dönüşmüştür.

Esterel Üzerinde Yapılabilecek Aktiviteler

massif-esterel-img05

Le Massif de l’Estrel, ziyaretçilerine pek çok aktiviteyi sunmaktadır:

Yürüyüş severler için güzel kokulu renkli çiçekler arasında hoşça vakit geçirme imkanı sunarken, bunun yanı sıra çeşitli etkinlikleri de beraberinde getirmektedir. Örneğin; at sırtında gezinti yapma, dağ bisikleti, tırmanış… ilk akla gelenlerdir.

Dağa çıkan yolun ilk 42 km’sine kadar araç kullanımı serbesttir ve bisikletler için de yaklaşık 100 km’lik işaretlenmiş dağ bisikleti rotası mevcuttur. Aynı şekilde at sporu tutkunları için de 100 km’lik rota çıkarılmıştır. Yürüyüşçüler için ayrılan kısım ise 40 km’dir.

Tatiline biraz renk katmak, plajlardan veya alışverişten biraz uzaklaşıp gerçek doğanın içine girmek isteyenler için, Güney Fransa gezilerinin olmazsa olmazlarından olan Le Massif l’Esterel’e tüm Paris Gezgini takipçilerini bekliyoruz.

Comments

yorumlar